Spotkanie w Domu Mendelsohna "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?"
Dnia 12 listopada 2022 r. mieliśmy zaszczyt wystapić w ramach festiwalu Mendelsohna, wygłaszając prelekcję pt. "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?". Spotkanie miało miejsce w zabytkowej Bet Taharze przy ul. Zyndrama z Maszkowic, gdzie tłumnie zebrali się wszyscy, którym przeszłość Kortowa nie jest obojętna. 
Na zdjęciu: początek prelekcji, fot. A. Piedziewicz ze strony radioolosztyn.pl.

Po krótkiej prezentacji najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych epizodów z historii Kortau, a więc akcji T-4 oraz sowieckiego pogromu, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie; dlaczego tak trudno o godne upamiętnienie tych wydarzeń? Co jest takiego w Kortau, że jednocześnie odstrasza, ale i niezmiernie fascynuje? Jak w tym wszystkim nie zagubić należnej ofiarom pamięci? To ostatnie było dla nas szczególnie ważne. Dzięki książce pod redakcją Borisa Böhma – dyrektora Miejsca Pamięci Pirna-Sonnenstein – udało nam się dokładnie opisać losy niektórych pacjentów Kortau. W dyskusji towarzyszło nam dwoje ekspertów: Dr Magdalena Sacha, kulturoznawczyni z UG, która jako pierwsza zbadała problem nie-pamięci i nie-miejsca związany z Kortowem oraz Marcin Cielecki – pisarz, obierający wielokrotnie Kortau za punkt wyjścia dla swej lietrackiej twórczości.

Na zdjęciu: spacer tematyczny po Kortowie. Fot. M. Janicki.

W wystąpieniu posiłkowaliśmy się również filozoficzną myślą Paula Ricoeura Michela Foucaulta, co pomogło wejrzeć nam głębiej w fenomen miejsca pamięci oraz mechanizmy wykluczania osób chorych psychicznie z dyskursu. Nie zabrakło także miejsca na ożywione dyskusje z uczestnikami.

Następnie odbył się jeszcze spacer tematyczny po Kortowie, orientujący nas w przestrzeni dawnego Kortau. Wydarzenie zakończyła krótka modlitwa w lapidarium, poprowadzona przez Ks. dr. Irenusza Bruskiego. Modliliśmy się w intencji wszystkich, którzy w Kortau znaleźli ziemski kres swej wędrówki. 

Korzystając z okazji chcielibyśmy jeszcze raz podziękować fundacji Borussia na czele z Panią Prezes Kornelią Kurowską za okazane zaufanie i możliwość zaprezentowania się podczas tego wyjątkowego festiwalu Ericha Mendelsohna. Był to dla nas cenny czas wymiany myśli, doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów i wytyczania kolejnych kierunków działań. Miło było zobaczyć wśród uczestników wielu sygnatariuszy naszej inicjatywy z 2020 r. Cieszymy się, że i to minione spotkanie było jej owocem. 
Niech pamięć o Kortau się szerzy i trwa!

Więcej zdjęć w galerii u dołu. Fot. M. Janicki 

Czytaj dalej

UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau

31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Czytaj więcej

O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie

13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa. 
Czytaj więcej

Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!

Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.
Czytaj więcej

A my nie chcemy uciekać stąd!

42 lata temu w Górnej Grupie pod Grudziądzem spłonął szpital psychiatryczny. W pożarze zginęło 55 pacjentów. Tak duża liczba ofiar była wynikiem wieloletnich zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa. Choć zajmujemy się głównie historią Kortowa lub zagłady chorych psychicznie, to czujemy się w obowiązku opowiedzieć Państwu o tej historii – pełnej cierpienia, przemilczenia i niepamięci – jak gdyby bliską i jednocześnie daleką historii Kortau.
Czytaj więcej
Więcej