Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!
Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.
Treść komunikatu kapituły Nagrody, wydanego 26 listopada 2022, w 127. rocznicę urodzin Hulewicza brzmi:

Nagroda Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022: Michał Woźnica (UJ Kraków), Kacper Kozłowski (UKSW Warszawa) i Michał Zarecki (UG Gdańsk) – studenci polskich wyższych uczelni, wolontariusze, założyciele nieformalnej grupy „Upamiętnienie Kortau“, którzy podejmują działania w celu godnego upamiętnienia ofiar nazistowskiej akcji „T-4”, przeprowadzanej w czasie II wojny światowej w szpitalu psychiatrycznym w Kortowie oraz pomordowanych w czasie sowieckiego pogromu – Nagroda za działalność społeczną w ramach nieformalnej grupy „Upamiętnienie Kortau“.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu im. Witolda Hulewicza na czele z Prezesem ks. dr. Ireneuszem Bruskim za takie wyróżnienie. 

Witold Hulewicz (1895-1941) był poetą, krytykiem literackim, tłumaczem, wydawcą, kapitanem Wojska Polskiego - człowiekiem wszechstronnym. Zajmował się wieloma dziedzinami i na wielu polach odnosił sukcesy. Zasłynął jako autor powieści, słuchowisk dla Polskiego Radia, jeden z założycieli Związku Zawodowego Literatów Polskich. Działał na rzecz integracji różnych społeczności. Był redaktorem naczelnym bardzo ważnego pisma wydawanego podczas okupacji: „Polska Żyje”. Zginął tragicznie 12 czerwca 1941 zabity przez Niemców w Palmirach.

Stowarzyszenie jego imienia zajmuje się przypominaniem o jego osobie i nagradzaniem osób, którzy postępowali podobnie, jak on i skierowana jest do osób w szczególności z mniejszych miejscowości, którzy zmieniają rzeczywistość dookoła siebie. Tym bardziej poczytujemy to sobie za wielki zaszczyt! Wręczenie nagród obędzie się dopiero za rok, w listopadzie 2023 r., o czym na pewno poinformujemy!

Czytaj dalej

UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau

31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Czytaj więcej

O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie

13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa. 
Czytaj więcej

Spotkanie w Domu Mendelsohna "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?"

Dnia 12 listopada 2022 r. mieliśmy zaszczyt wystapić w ramach festiwalu Mendelsohna, wygłaszając prelekcję pt. "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?". Spotkanie miało miejsce w zabytkowej Bet Taharze przy ul. Zyndrama z Maszkowic, gdzie tłumnie zebrali się wszyscy, którym przeszłość Kortowa nie jest obojętna. 
Czytaj więcej

A my nie chcemy uciekać stąd!

42 lata temu w Górnej Grupie pod Grudziądzem spłonął szpital psychiatryczny. W pożarze zginęło 55 pacjentów. Tak duża liczba ofiar była wynikiem wieloletnich zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa. Choć zajmujemy się głównie historią Kortowa lub zagłady chorych psychicznie, to czujemy się w obowiązku opowiedzieć Państwu o tej historii – pełnej cierpienia, przemilczenia i niepamięci – jak gdyby bliską i jednocześnie daleką historii Kortau.
Czytaj więcej
Więcej