Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!
Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.
Treść komunikatu kapituły Nagrody, wydanego 26 listopada 2022, w 127. rocznicę urodzin Hulewicza brzmi:

Nagroda Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022: Michał Woźnica (UJ Kraków), Kacper Kozłowski (UKSW Warszawa) i Michał Zarecki (UG Gdańsk) – studenci polskich wyższych uczelni, wolontariusze, założyciele nieformalnej grupy „Upamiętnienie Kortau“, którzy podejmują działania w celu godnego upamiętnienia ofiar nazistowskiej akcji „T-4”, przeprowadzanej w czasie II wojny światowej w szpitalu psychiatrycznym w Kortowie oraz pomordowanych w czasie sowieckiego pogromu – Nagroda za działalność społeczną w ramach nieformalnej grupy „Upamiętnienie Kortau“.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu im. Witolda Hulewicza na czele z Prezesem ks. dr. Ireneuszem Bruskim za takie wyróżnienie. 

Witold Hulewicz (1895-1941) był poetą, krytykiem literackim, tłumaczem, wydawcą, kapitanem Wojska Polskiego - człowiekiem wszechstronnym. Zajmował się wieloma dziedzinami i na wielu polach odnosił sukcesy. Zasłynął jako autor powieści, słuchowisk dla Polskiego Radia, jeden z założycieli Związku Zawodowego Literatów Polskich. Działał na rzecz integracji różnych społeczności. Był redaktorem naczelnym bardzo ważnego pisma wydawanego podczas okupacji: „Polska Żyje”. Zginął tragicznie 12 czerwca 1941 zabity przez Niemców w Palmirach.

Stowarzyszenie jego imienia zajmuje się przypominaniem o jego osobie i nagradzaniem osób, którzy postępowali podobnie, jak on i skierowana jest do osób w szczególności z mniejszych miejscowości, którzy zmieniają rzeczywistość dookoła siebie. Tym bardziej poczytujemy to sobie za wielki zaszczyt! Wręczenie nagród obędzie się dopiero za rok, w listopadzie 2023 r., o czym na pewno poinformujemy!

Czytaj dalej

Więcej