O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa. 
To nie pierwszy raz, kiedy prezentujemy publicznie historię Kortowa. Jak za każdym razem spróbowaliśmy dostosować przekaz do odbiorców i opowiedzieć tę historię inaczej niż zwykle. Tym razem poświęciliśmy więcej uwagi tematowi wykluczenia osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, zdrowiu psychicznemu oraz dodatkowo opowiedzieliśmy o odpowiedzialności sprawców akcji „eliminacji życia niewartego życia” i pogromu w Kortau. Cieszymy się niezmiernie, ponieważ właśnie te kwestie spotkały się z największą uwagą ze strony naszych słuchaczy. 

Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze Kaczan z Biblioteki Elektronika za zaproszenie nas do szkoły i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że takich będzie coraz więcej! 

Gdyby jakiekolwiek placówki edukacyjne były zainteresowane przekazaniem uczniom historii Kortau czy akcji T4, serdecznie zapraszamy do kontaktu (na dole strony)! 

Czytaj dalej

UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau

31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Czytaj więcej

Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!

Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.
Czytaj więcej

Spotkanie w Domu Mendelsohna "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?"

Dnia 12 listopada 2022 r. mieliśmy zaszczyt wystapić w ramach festiwalu Mendelsohna, wygłaszając prelekcję pt. "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?". Spotkanie miało miejsce w zabytkowej Bet Taharze przy ul. Zyndrama z Maszkowic, gdzie tłumnie zebrali się wszyscy, którym przeszłość Kortowa nie jest obojętna. 
Czytaj więcej

A my nie chcemy uciekać stąd!

42 lata temu w Górnej Grupie pod Grudziądzem spłonął szpital psychiatryczny. W pożarze zginęło 55 pacjentów. Tak duża liczba ofiar była wynikiem wieloletnich zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa. Choć zajmujemy się głównie historią Kortowa lub zagłady chorych psychicznie, to czujemy się w obowiązku opowiedzieć Państwu o tej historii – pełnej cierpienia, przemilczenia i niepamięci – jak gdyby bliską i jednocześnie daleką historii Kortau.
Czytaj więcej
Więcej