To nie pierwszy raz, kiedy prezentujemy publicznie historię Kortowa. Jak za każdym razem spróbowaliśmy dostosować przekaz do odbiorców i opowiedzieć tę historię inaczej niż zwykle. Tym razem poświęciliśmy więcej uwagi tematowi wykluczenia osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, zdrowiu psychicznemu oraz dodatkowo opowiedzieliśmy o odpowiedzialności sprawców akcji „eliminacji życia niewartego życia” i pogromu w Kortau. Cieszymy się niezmiernie, ponieważ właśnie te kwestie spotkały się z największą uwagą ze strony naszych słuchaczy.
Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze Kaczan z Biblioteki Elektronika za zaproszenie nas do szkoły i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że takich będzie coraz więcej!
Gdyby jakiekolwiek placówki edukacyjne były zainteresowane przekazaniem uczniom historii Kortau czy akcji T4, serdecznie zapraszamy do kontaktu (na dole strony)!
O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa.
Czytaj dalej
Studenci UWM powinni znać historię Kortau
8 maja 2024 r. w ramach Dni Humana Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poprowadziliśmy Debatę Oksfordzką na temat: „Studenci UWM powinni znać historię Kortau”. Po debacie odbyła się dyskusja ze studentami, gośćmi i profesorami Wydziału Humanistycznego.UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau
31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej.Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!
Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.Spotkanie w Domu Mendelsohna "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?"
Dnia 12 listopada 2022 r. mieliśmy zaszczyt wystapić w ramach festiwalu Mendelsohna, wygłaszając prelekcję pt. "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?". Spotkanie miało miejsce w zabytkowej Bet Taharze przy ul. Zyndrama z Maszkowic, gdzie tłumnie zebrali się wszyscy, którym przeszłość Kortowa nie jest obojętna.