ORGANIZATORZY: inicjatywa "Upamiętnie dla Kortau" oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia".
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
14:00 Msza Św. w intencji ofiar, kościół akademicki pw. Św. Franciszka z Asyżu, ul. Dybowskiego 2. Msza Św. będzie częścią Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a celebrował ją będzie ks. prof. Paweł Rabczyński, delegat arcybiskupa metropolity warmińskiego ds. ekumenizmu i dialogu między religiami.
15:00 Rozpoczęcie Marszu spod kościoła w kierunku lapidarium przy ul. Oczapowskiego 10. W trakcie marszu odczytamy imiona i nazwiska Ofiar zagłady osób chorujących psychicznie w Kortau.
15:30 Nabożeństwo ekumeniczne w lapidarium kortowskim, któremu przewodniczył będzie duchowny kościoła ewangelicko-augsburgskiego - ks. Witold Twardzik.
16:00 Kontynuacja Marszu Pamięci pomiędzy budynkami Starego Kortowa
16:45 Ogłoszenie Manifestu Kortowskiego o potrzebie upamiętnienia historii Kortau pod domem przy ul. Heweliusza 2 (była willa dyrektora Kortau)
17:00 Zakończenie uroczystości.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W MARSZU?
Zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystościach upamiętniających. Prosimy tylko o zwrócenie uwagi na trzy ważne zasady:
1. Maszerujmy w ciszy. Podczas marszu odczytane zostaną imiona i nazwiska ofiar Kortau. Prosimy o zachowanie ciszy, abyśmy wspólnie mogli oddać im hołd.
2. Wspólny symbol. Podczas marszu będziemy nieść płótno z namalowanym czerwoną farbą krzyżem – uniwersalnym symbolem pomocy i nadziei. Prosimy o nieprzynoszenie własnych transparentów. Zamiast tego zachęcamy do zapalenia świeczek i zniczy w kortowskim lapidarium.
3. Bez flag. W marszu wezmą udział wszyscy, niezależnie od pochodzenia, narodowości i wyznania. Niech tego dnia naszą jedyną flagą będzie pamięć o ofiarach.
TRASA MARSZU – kliknij na mapkę poniżej.
Jeśli masz pytania lub chciał(a)byś pomóc w organizacji – zapraszamy do kontaktu przez Messenger lub e-mail

MARSZ PAMIĘCI W KORTOWIE
W latach II wojny światowej szpital psychiatryczny w Kortowie stał się miejscem niewyobrażalnych cierpień. Bezbronni pacjenci – Niemcy, Polacy, Warmiacy, katolicy, ewangelicy – byli wywożeni na śmierć do obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Po wkroczeniu Armii Czerwonej szpital, który miał być bezpiecznym schronieniem, stał się miejscem kolejnej tragedii. Setki niewinnych ludzi pod znakiem czerwonego krzyża zostało bestialsko zamordowanych. Zbliża się 80. rocznica tych wydarzeń. Nie pozwólmy, by ich cierpienie zostało zapomniane. Razem uczcijmy pamięć ofiar Kortau.

Czytaj dalej

Pierwsza w historii teka edukacyjna o Kortau już dostępna!
Z okazji 80. rocznicy masakry w Kortowie prezentujemy wyjątkowy materiał edukacyjny, który ma na celu przybliżenie młodym pokoleniom historii tego miejsca. To dopiero początek naszych działań, które zwieńczy Marsz Pamięci 26 stycznia 2025 roku.
Studenci UWM powinni znać historię Kortau
8 maja 2024 r. w ramach Dni Humana Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poprowadziliśmy Debatę Oksfordzką na temat: „Studenci UWM powinni znać historię Kortau”. Po debacie odbyła się dyskusja ze studentami, gośćmi i profesorami Wydziału Humanistycznego.
UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau
31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej.
O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa.