Pierwsza w historii teka edukacyjna o Kortau już dostępna!
Z okazji 80. rocznicy masakry w Kortowie prezentujemy wyjątkowy materiał edukacyjny, który ma na celu przybliżenie młodym pokoleniom historii tego miejsca. To dopiero początek naszych działań, które zwieńczy Marsz Pamięci 26 stycznia 2025 roku.  
Z dumą ogłaszamy powstanie pierwszej w historii teki edukacyjnej poświęconej Kortau – miejsca o bolesnej i tragicznej historii, które przez lata pozostawało na marginesie publicznej świadomości. Wydanie tego materiału edukacyjnego to część obchodów 80. rocznicy masakry w Kortowie i pierwszy krok w szeroko zakrojonym programie działań na rzecz upamiętnienia ofiar. Kulminacją tych działań będzie Marsz Pamięci, na który już teraz serdecznie zapraszamy – spotykamy się 26 stycznia 2025 roku w Kortowie (więcej informacji).  

Teka edukacyjna powstała z myślą o nauczycielach i uczniach szkół średnich, ale jej treści mają uniwersalny wymiar edukacyjny. Zawiera trzy scenariusze lekcyjne: pierwszy wprowadza w historię Kortau, drugi przybliża rolę tego miejsca w kontekście Akcji T-4 i ludobójstwa, trzeci zaś opisuje Kortau w czasie chaotycznej ewakuacji Prus Wschodnich i zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną.  

W tece znajduje się osiem tekstów źródłowych, w tym kluczowe dokumenty takie jak międzynarodowe konwencje, opis masakry w Kortowie autorstwa Stanisława Piechockiego, relacje dotyczące ewakuacji Prus Wschodnich oraz wyjątkowe wspomnienia tych, którzy przeżyli Akcję T4, czyli „Relacje z Archipelagu Komór Gazowych” zawarte w publikacji Götza Aly'ego. Całość wzbogacają liczne ilustracje przedstawiające dawne Kortowo i historyczne mapy.  

Do teki dołączyliśmy również zasób w postaci siedmiu prezentacji multimedialnych, które poruszają szeroki zakres tematów – od podstawowej psychoedukacji, przez prawo o ludobójstwie i Międzynarodowe Prawo Humanitarne, po biografie niektórych pacjentów Kortau. Całość materiałów została opracowana na podstawie licznej, zgromadzonej przez lata naszej działalności bibliografii oraz zgodnie z wymaganiami podstawy programowej dla historii w liceum, zarówno w zakresie podstawowym, jak i częściowo rozszerzonym.  

Za merytoryczny nadzór nad projektem odpowiadała dr Iwona Jóźwiak, doradca metodyczny Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Dzięki jej doświadczeniu oraz wiedzy udało się stworzyć materiał, który nie tylko wypełnia lukę w edukacji o Kortau, ale także staje się ważnym narzędziem do rozmowy o trudnej historii i jej konsekwencjach.  

Pierwsza prezentacja teki przed nauczycielami historii z całej Polski, ze szczególnym udziałem nauczycieli z  Warmii i Mazur, odbyła się 8 stycznia. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i otworzyło pole do dalszej współpracy na rzecz upamiętnienia Kortau.  

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego projektu. Zachęcamy nauczycieli i edukatorów do korzystania z teki w swoich zajęciach i dołączenia do nas podczas Marszu Pamięci. Razem możemy sprawić, że historia Kortowa i jego Ofiar nie zostanie zapomniana i nigdy się nie powtórzy. 

Klikając w ten link, można zapoznać się z teką edukacyjną o historii Kortau.

Czytaj dalej

MARSZ PAMIĘCI W KORTOWIE

W latach II wojny światowej szpital psychiatryczny w Kortowie stał się miejscem niewyobrażalnych cierpień. Bezbronni pacjenci – Niemcy, Polacy, Warmiacy, katolicy, ewangelicy – byli wywożeni na śmierć do obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Po wkroczeniu Armii Czerwonej szpital, który miał być bezpiecznym schronieniem, stał się miejscem kolejnej tragedii. Setki niewinnych ludzi pod znakiem czerwonego krzyża zostało bestialsko zamordowanych. Zbliża się 80. rocznica tych wydarzeń. Nie pozwólmy, by ich cierpienie zostało zapomniane. Razem uczcijmy pamięć ofiar Kortau.
Czytaj więcej

Studenci UWM powinni znać historię Kortau

8 maja 2024 r. w ramach Dni Humana Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poprowadziliśmy Debatę Oksfordzką na temat: „Studenci UWM powinni znać historię Kortau”. Po debacie odbyła się dyskusja ze studentami, gośćmi i profesorami Wydziału Humanistycznego. 
Czytaj więcej

UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau

31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Czytaj więcej

O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie

13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa. 
Czytaj więcej
Więcej