1948-1963
Ekshumacje

O tym, co odkryto w Kortowie, propaganda władz PRL, losy dokumentów, mogiły nieodkryte, współczesne przekłamania...  

Ekshumacje w Kortowie

W trakcie odbudowy zniszczonego przez Armię Czerwoną Kortowa odkrywano liczne zbiorowe mogiły ze szczątkami cywilów, kalekich żołnierzy, personelu, które były namacalnymi dowodami zbrodni. Gdyby nie relacja jednego ważnego świadka, nie zostałyby znalezione. Rozpuszczono plotkę, że są to ofiary hitlerowskiej eutanazji. Protokoły większości z ekshumacji zaginęły.
Czytaj więcej

Cmentarz wielowyznaniowy w Kortowie

W Kortowie funkcjonował również przyzakładowy cmentarz wielowyznaniowy, na którym grzebano zmarłych pacjentów. Rozpościerał się za kotłownią, a jego pozostałości stoją w kortowskim lapidarium. Do 1953 aż 3625 zwłok zostało przeniesionych na cmentarz ewangelicki przy al. Sybiraków (dziś poliklinika). Kilka lat temu podczas remontu polikliniki odkryto tajemnicze szczątki...
Czytaj więcej

Mogiły nieodkryte w Kortowie

Kortowska ziemia nadal kryje szczątki tragicznie zmarłych tam ludzi. Po dziś dzień nie odnaleziono szczątków dyrektora Kurta Hauptmanna i jego małżonki, które prawdopodobnie leżą w ogrodzie przy ich byłej wilii (ul. Heweliusza 3). Podobnie szczątki innych ofiar mogą ciągle spoczywać w centrum „starego Kortowa”.
Czytaj więcej

Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Olsztynie

Przy ul. Baczewskiego w Olsztynie znajduje się pomnik poświęcony „Ofiarom terroru hitlerowskiego” wraz z kwaterą cmentarną. Napis na tablicy postawionej w 2015 głosi, że leżą tu szczątki ofiar zbrodni Niemców, m.in. z zakładu w Kortowie. Zadziwia, że postawiona niedawno tablica nadal wpisuje się w radziecką propagandę.
Czytaj więcej