UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau
31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Dzięki naszej inicjatywie z 2020 r. - naszej i ponad 80 sygnatariuszy - w święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 1 czerwca władze uczelni co roku składają kwiaty pod lapidarium upamiętniającym ofiary z Kortau. Jak dotąd, mogliśmy przeczytać o tym wydarzeniu jedynie post factum. W tym roku jednak się to zmieniło. W poście zapowiadającym harmonogram uroczystości uczelnianego święta mogliśmy przeczytać wzmiankę:

godz. 8.30 - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia z II Wojny Światowej, które rozegrały się na terenie Kortowa.

Wciąż nie jest doskonale, gdyż ta część święta Uniwersytetu była wymieniona niejako poza częścią oficjalną, która rozpoczynała się o godzinę później, ale i tak widzimy duży postęp w porównaniu z rokiem poprzednim. Przez nasze media społecznościowe zachęciliśmy także innych, by dołączyli do władz UWM składających kwiaty.

Mimo to, duże wrażenie na nas zrobił szacunek, z jakim władze uczelni odnoszą się do tej historii. Widząc te zdjęcia, które podajemy dalej z Facebooka uczelni, bardzo się cieszyliśmy, że pamięć o Kortau i jego ofiarach wraca i zajmuje godne, choć symboliczne miejsce w społeczności UWM. Mamy nadzieję, że nieliczni krewni tych ofiar, z którymi mieliśmy przyjemność wymieniać korespondencję i do których kierujemy niniejszy artykuł, podzielać będą nasze odczucia.

Źródło zdjęć: strona Facebook UWM w Olsztynie

Czytaj dalej

Więcej