UWM ponownie uczciło pamięć ofiar Kortau
31 maja 2023 r. w dniu obchodów święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego władze uczelni złożyły kwiaty i znicze, by oddać hołd ofiarom zagłady osób chorych psychicznie w Kortau i pogromu z 1945 r. Zauważamy wyraźne zmiany na lepsze w działaniach uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy i prosimy o więcej. 
Dzięki naszej inicjatywie z 2020 r. - naszej i ponad 80 sygnatariuszy - w święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 1 czerwca władze uczelni co roku składają kwiaty pod lapidarium upamiętniającym ofiary z Kortau. Jak dotąd, mogliśmy przeczytać o tym wydarzeniu jedynie post factum. W tym roku jednak się to zmieniło. W poście zapowiadającym harmonogram uroczystości uczelnianego święta mogliśmy przeczytać wzmiankę:

godz. 8.30 - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia z II Wojny Światowej, które rozegrały się na terenie Kortowa.

Wciąż nie jest doskonale, gdyż ta część święta Uniwersytetu była wymieniona niejako poza częścią oficjalną, która rozpoczynała się o godzinę później, ale i tak widzimy duży postęp w porównaniu z rokiem poprzednim. Przez nasze media społecznościowe zachęciliśmy także innych, by dołączyli do władz UWM składających kwiaty.

Mimo to, duże wrażenie na nas zrobił szacunek, z jakim władze uczelni odnoszą się do tej historii. Widząc te zdjęcia, które podajemy dalej z Facebooka uczelni, bardzo się cieszyliśmy, że pamięć o Kortau i jego ofiarach wraca i zajmuje godne, choć symboliczne miejsce w społeczności UWM. Mamy nadzieję, że nieliczni krewni tych ofiar, z którymi mieliśmy przyjemność wymieniać korespondencję i do których kierujemy niniejszy artykuł, podzielać będą nasze odczucia.

Źródło zdjęć: strona Facebook UWM w Olsztynie

Czytaj dalej

O historii Kortowa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie

13 i 14 lutego 2023 r. mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie temat historii Kortau na prelekcji oraz wycieczce do starego Kortowa. 
Czytaj więcej

Zostaliśmy Laureatami Nagrody imienia Witolda Hulewicza!

Wspaniała wiadomość! Nasza trójka została laureatami Nagrody Młodych im. Witolda Hulewicza za rok 2022 za działalność społeczną w ramach naszej inicjatywy „Upamiętnienie dla Kortau”. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie.
Czytaj więcej

Spotkanie w Domu Mendelsohna "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?"

Dnia 12 listopada 2022 r. mieliśmy zaszczyt wystapić w ramach festiwalu Mendelsohna, wygłaszając prelekcję pt. "Kortau. W granicach pamięci czy na peryferiach zapomnienia?". Spotkanie miało miejsce w zabytkowej Bet Taharze przy ul. Zyndrama z Maszkowic, gdzie tłumnie zebrali się wszyscy, którym przeszłość Kortowa nie jest obojętna. 
Czytaj więcej

A my nie chcemy uciekać stąd!

42 lata temu w Górnej Grupie pod Grudziądzem spłonął szpital psychiatryczny. W pożarze zginęło 55 pacjentów. Tak duża liczba ofiar była wynikiem wieloletnich zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa. Choć zajmujemy się głównie historią Kortowa lub zagłady chorych psychicznie, to czujemy się w obowiązku opowiedzieć Państwu o tej historii – pełnej cierpienia, przemilczenia i niepamięci – jak gdyby bliską i jednocześnie daleką historii Kortau.
Czytaj więcej
Więcej